۹۰/۰۹/۰۷

جغرافیای طبیعی استان اصفهان(کتاب کوههای اصفهان)

 

 

این نوشتار از کتاب کوه­های اصفهان به قلم آقایان هادی فوقانی از پیشکسوتان کوهنوردی استان اصفهان و مهندس محمدرضا مومنی است. با توجه به اینکه از انتشار این کتاب حدود ۲ سال است که می گذرد تصمیم گرفتم با ارایه بخشی از این کتاب به معرفی بیشتر آن کمک کرده باشیم زیرا معتقدیم هر اثری مانند کتاب خود معرفی کننده خویش است.

استان اصفهان با مساحت حد.د 105000 کیلومتر مربع تقریبا 7 درصد خاک ایران را در بر می­گیرد. این استان که در مرکز ایران قرار گرفته در حال حاضر دارای 22 شهرستان می­باشد.

استان اصفهان از شمال محدود است به استان­های سمنان، قم و مرکزی؛ از غرب محدود است به استان­های لرستان و چهارمحال و بختیاری؛ از جنوب محدود است به استان­های چهارمحال و لختیاری، کلکیلویه و بویر احمد و فارس؛ و از شرق محدود است به استان یزد.

نگاهی به نقشه طبیعی استان اصفهان نشان می­دهد که بخش­هایی از تعدادی از مناطق پست و کم ارتفاع و کویری ایران در این استان قرار دارند. مثلا در شمال بخشی از دریاچه قم و بخشی از دشت کویر در این استان واقع­اند. همچنین کویر دق سرخ درکنار اردستان در داخل استان اصفهان است و نیز بخشی از کویر سیاه کوه در داخل این استان است که ادامه آن به سمت استان یزد می رود. اما معروف­تر از همه اینها برای استان اصفهان، باتلاق گاوخونی است که آبریز رودخانه زاینده­رود است. این باتلاق که در ارتفاع 1470 متری سطح دریا قرار دارد، دارای 467 کیلومتر مربع مساحت اسد و عمق آن در عمیق­ترین قسمت­ها بین 80 تا 150 سانتی­متر تغییر می­کند.

نقشه اصفهان

چند شهر بلند این استان عبارتند از فریدون­شهر که ارتفاع آن 2530 متر است و در دامنه­های شمالی رشته شاهان کوه و سمیرم که دارای 2460 متر ارتفاع است و در دامنه­های شمالی رشته کوه دنا قرار دارد.همچنین می­توان به شهر داران مرکز شهرستان فریدنشاره کرد که در دامنه غربی رشته کوه دالان­کوه واقع است و ارتفاع آن 2390 متر می­باشد.

بنابراین استان اصفهان هم دارای مناطق جلگه­ای و هم دارای مناطق کوهستانی است. در حقیقت سه نوع آب و هوای بیابانی، نیمه بیابانی و نیمه مرطوب سرد در این استان یافت می­شود. مشخصه آب و هوای بیابانی تغییر سریع دما، کمی باران و وزش بادهای تند است؛ مشخصه آب و هوای نیمه بیابانی، خشکی هوا و کمی بارندگی است و مشخصه آب و هوای نیمه مرطوب سرد، افزایش بارندگی و کاهش نسبی دماست. بطور کلی آب و هوای استان اصفهان معتدل خشک و با میزان بارندگی 116 میلی­متر در سال است.

مهمترین رودخانه مرکزی ایران رودخانه زاینده رود است که عمدتا در استان اصفهان جریان می­یابد. این رودخانه از کوه­های زردکوه واقع در استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه می­گیرد ولی در طول حرکتش آب­های دیگری از کوهستان­های دیگر به آن افزوده می­گردد. طول این رودخانه همراه با برخی از انشعابات آن حدود 400 کیلومتر است و نهایتا به باتلاق گاوخونی که در 130 کیلومتری شرق شهر اصفهان قرار دارد می­ریزد. این رودخانه در حیات اقتصادی استان اصفهان نقش مهمی ایفا می­کند زیرا در دو طرف آن باغ­ها و مزارع کشت برنج وسیعی وجود دارد که حیات آنها بستگی تام به آب زاینده رود دارد. برخی از کارخانه­های بزرگی که در این استان واقع­اند از جمله مجتمع فولاد مبارکه و کارخانه ذوب­آهن اصفهان از آب این رودخانه برای سیستم خنک کننده و سایر مصارف خویش برداشت می­کنند. همچنین این رودخانه در تلطیف هوای شهر اصفهان و بقای فضای سبز این شهر نقش درجه اول دارد.

علاوه بر زاینده رود، رودخانه­های دیگری نیز در استان اصفهان جریان دارند که عمدتا در مناطق کوهستانی جنوب و غرب و شمال غربی این استان واقع­اند. از جمله می­توان به رودخانه ماربر اشاره کرد که سرتاسر منطقه پادنا درجبهه شمالی رشته کوه دنا را می­پیماید و سپس با آب­های جنوبی این رشته کوه یکی شده و به صورت رودخانه خرسان نهایتا به کارون می­ریزد. همچنین می­توان از آب کوگان نام برد که در غرب این استان در شهرستان فریدون شهر جریان دارد و یکی از سرشاخه­های اصلی رودخانه زالکی به شمار می­رود که این نیز به نوبه خود به رودخانه بزرگ دز می­پیوندد. در شمال غربی استان هم از رودخانه گلپایگان می­توان نام برد که پس از سد گلپایگان با آب­های دیگر یکی شده تشکیل رودخانه قم رود را می­دهد که به دریاچه­ی نمک می­ریزد.

رودخانه­هایی که در مناطق کوهستانی استان جریان دارند بعضا در مسیر خویش آبشارهای زیبایی را پدید آورده­اند که خو از جمله دیدنی­های طبیعی استان به شمار نی­روند. از جمله می­توان به
آبشارسمیرم اشاره کرد که در شرق شهر سمیرم واقع شده است و نیز به آبشار پونه در دامنه­های شمالی شاهان­کوه در شهرستان فریدونشهر و آبشار آب ملخ در شمار روستای آب ملخ که از روستاهای جبهه شمالی دانا است و آب آبشار آنبه رودخانه ماربر می­ریزد و در محل ریزش این آب پدیده طبیعی شگرفی شکل گرفته که به نام معجزه­گاه تخت سلیمان معروف است. می­توان به آبشار خفر نیز اشاره کرد که در انتهای تنگ قاش­مستان اشاره کرد که در انتهای تنگ قاش­مستان در جبهه شمالی رشته کوه دنا شکل گرفته و آب آن به رودخانه ماربر می­ریزد. همچنین می­توان از آبشار فصلیشالرا در غرب شهر اصفهان و آبشار فصلی کردعلیا در روستای کردعلیا در دامنه شمالی رشته دالانکوه نام برد.

در استان اصفهان غارهای طبیعی زیادی نیز وجود دارند که بعضی از آنها از جمله زیباترین و مهمترین غارهای ایران به حساب می­آیند. می­توان به غار آبی زیبای دنگرلو اشاره کرد که در روستای دنگزلو از روستاهای منطقه پادنا قرار ادرد و پیش­روی در آن مستلزم استفاده از قایق­های کوچک یا لاستیک­بادی است. و یا به غار پریان اشاره کرد که در شرق شهر میمه واقع است. نزدیک به همین منطقه غار آهکی کلهرود در دامنه­های جنوب غربی کرکس است که با طول 3000 متر به قول چنگیز شیخلی یکی از پیشگامان غارنوردی ایران طولانی­ترین غار ایران است. برخی نیز پس از غار قوریقلعه با طول 3140 متر آن را دومین غار طویل ایران می­دانند. برای مقایسه یادآور می­شود که طول غار علیصدر همدان را2700 متر نوشته­اند. استان اصفهان از چشمه­های آب گرم طبیعی نیز بی­بهره نیست. برای مثال به آب گرم سگزی در نزدیکی روستای ورتون (vartoon) در شرق شهر اصفهان می­توان اشاره کرد. و اما در مورد کوه­های استان اصفهان، می­توان در یک تقسیم­بندی کلی  این کوه­ها را به دو بخش تقسیم کرد: بخشی که از پیش­روی رشته­کوه­های زاگرس در استان اصفهان پدید آ»ده و بخش دیگری که متعلق به رشته کوه­های مرکزی ایران است. در مورد بخش اول می­توان گفت که در حقیقت مرتفع­ترین قسمت رشته کوه زاگرس یعنی دنا به شکل یک دیوار طبیعی استان اصفهان را از کهکیلویه و بویر احمد جدا می­کند. و در مورد بخش دوم می­توان به کوهستان کرکس اشاره کرد که در این استان واقع است و یکی از معروف­ترین قله­های رشته کوه­های مرکزی ایران است.

معرفی کتاب کوه­های اصفهان در وبلاگ­ها و وب سایت­های زیر:

آرام کوه (عباس ثابتیان) http://aramkuh.blogfa.com/post-301.aspx

Green Blog (عباس ثابتیان)     http://greenblog.ir/archives/26519

کوه قاف (رضا زارعی)   http://kouheghaf.blogspot.com/2009/11/blog-post_05.html

انجمن کوهنوردی ایران http://www.alpineclub.ir/fa/node/260

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۷/۲۵

گزارش برنامه پیمایش دره ماندگان

به نام او که زیباست وزیبای هارا دوست دارد

منطقه:شهرستان سمیرم.جاده یاسوج روستای ماندگان

تاریخ :25/6/90

اسامی افراد شرکت کننده:اقای یگانه (به همراه دو تن از دوستانشان).ولی سالک.ایمان نوری.محمد سلطانی.احسان نصر.

 علی اوقانیان.اقای فروزمهر.اقای مقدم .اقای زرابادی.محمد خدارحمی.خانم علینژاد.خانم یساولیان.خانم دادخواه.خانم دادش پور

سرپرست:علیرضا قائلی نیا

گزارش نویس و عکاس:خانم دادخوه

 

 


راهی شدیم که آخرین روزهای تابستان 90 را با دوستان به خاطره ای خوش بدل کنیم و دور از این هیاهو و آلودگی از شهر جدا بشیم وکمی با آبی و سبز زندگی کنیم.

ساعت 5.38 دقیقه روز جمعه 25 شهریور ماه با تاخیر 5 دقیقه ای یکی از دوستان(خودم) از دروازه شیراز حرکت کردیم. سپاهان شهر و بهارستان چند نفر از دوستان را سوار کردیم وساعت 6.15 با 17 نفر از دوستان رسما سفر را به سمت ماندگان آغاز کردیم .

روستای ماندگان از توابع سمیرم ما بین روستاهای سیور وخفر و 135 کیلومتری یاسوج است. شغل مردم اکثرا کشاورزی ودامپروری بود متعصفانه نتونستم اطلاعات دقیقتری به دست بیارم.
در مسیر از شهرضا،حاجی آباد،سمیرم عبور کردیم. 1۳۵ کیلومتری یاسوج سه راهی بود که سمت چپ به طرف روستای ماندگان بود رفتیم حدود ساعت 9 در روستای رودآباد توقفی داشتیم به مدت 35 دقیقه برای صبحانه هوای بسیار خوب آخرین روزهای تابستان نشاط خاصی را در اعضای گروه زنده میکرد. جای همه دوستان خالی بود بعد از صرف صبحانه به سمت ماندگان حرکت کردیم بعد از روستای سیور ساعت 10. 10 دقیقه به روستای ماندگان رسیدم بعد از معارفه ونکاتی که سرپرست گروه آقای قائلی گفتند به راه افتادیم برای رسیدن به آبشار.  در راه از باغات سیب زرد وقرمز رد شدیم که منظره بسیار زیبایی داشت و بوی سیب گاهی به مشام میرسید.

پیاده روی نسبتا سبک یا به قولی کوهپیمایی داشتیم ساعت 11 یک استراحت کوچیک کنار چشمه آب و شوخی ، شیطنت اعضای گروه دوباره به راه افتادیم. ساعت 12. 10 دقیقه تقریبا نیمی از راه را طی کرده بودیم به محل اسکان برخی از عشایر بودند رسیدیم چادر شب، گله های گوسفندو بز بسیار جالب بود و پیشرفت و تغییر نحوه زندگی در اینجا و بر زندگی آنان بی تاثیر نبود!
بعد از گرفتن یه عکس دسته جمعی دوباره به راه افتادیم توی راه یکی از دوستان (بازم من) خستگی باعث ضعفشون شد و توقفی داشتیم تا حال دوستمون بهتر بشه و بچه ها خیلی کمک کردن وهمینجا ازشون تشکر میکنم.

ساعت 1.40 بچه ها به دو گروه تقسیم شدند 6 تا از بچه ها ابتدای آبشار اول موندند وبقیه به راهشون ادامه دادند. مسیر بسیار زیبا بود از هر دو طرف کوههای سر برافراشته ، و رودخانه ای با آبی خنک که گاهی برای طی کردن مسیر باید به آب میزدیم . مسیر را با همراهی و کمک همگروهی های عزیز تا پای آبشار طی کردیم حول وحوش 3.45 رسیدیم ، البته به گفته یکی از دوستان یک آبشار دیگر بود که ظاهرا آّشار اصلی بود که از رفتن صرف نظر کردیم یکی به خاطر دوستانی که منتظرمان بودند هم اینکه وقت کم بود. سریع بساط ناهار رو علم کردیم ناهار رو خوردیم جای هم گروهی هارو خالی کردیم و برای برگشت و ملحق شدن به دوستان راه افتادیم .ساعت 4.30 رسیدیم بعد از یه استراحت مختصر آماده شدیم برای بازگشت و دوباره همان مسیر، آب، عشایر، گله های چارپا ودرختان سیب تقریبا بعد از 2 ساعت و 45 دقیقه پیاده روی ساعت 7.30 به ابتدای جاده (روستای ماندگان) رسیدیم وسوار ماشین شدیم و به سمت اصفهان حرکت کردیم وساعت 10.30 به اصفهان رسیدیم .

هرچندخاطره ی همراهی با دوستان و دیدن زیبایی و عظمت خداوند از یاد نمیره اما بازم باید برگشتیم به دنیای زندگی روزانمون اما البته این بار پرانرژی تر. به امید دیدار مجدد تمام همسفرانی که با صبوری،نظم،مسئولیت پذیری و مهربانیهاشون توی زیبا و به یاد موندنی شدن این سفر نقش مهمی داشتند.
نرگس دادخواه

 

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۹۰/۰۷/۲۵

گزارش برنامه پیمایش غار یکه چاه

تاریخ اجرا برنامه:7/5/90

سرپرست:علیرضا قائلی نیا

گزارش نویس: نرگس دادخواه

عکاس: مهرداد حاجی هاشمی- نرگس دادخواه

منطقه:دلیجان.نیم ور.روستای یکه چاه

کروکی غار:موجود نمیباشد

افراد شرکت کننده:مهرداد حاج هاشمی-ایمان نوری-ولی سالک-محمد اسدی-فرشاد غدیریان-محمد خدارحمی-علی رحیمی-اقای مقدم-علیرضا زرابادی-شکوه جعفری-پروانه نصیری-نرگس دادخوه-زهرا صادقیان-

برآن شدیم که راهی شویم به سوی تازگی ها و رنگ ونور وتاریکی با هم ودر کنار هم خنده هایی از ته دل با دوستانی بهتر از آب روان! جدا از این هیاهوی شهری در سکوت وآرامش وتجربه جدید.

ساعت 6صبح از آخرین ایستگاه( سه راه ملک شهر)سفر ما به سمت غار آغاز شد. تعداد افراد گروه 16 نفر به سرپرستی آقای مهرداد حاج هاشمی بود.

بعد ازگذشتن ازشهرک صنعتی مورچه خورت و وزوان ساعت 7 به میمه رسیدیم .ساعت 7.10دقیقه در پارک میمه بساط صبحانه پهن شد وهمه دور هم صبحانه را با شوخی وخنده صرف کردند وبعد از 40 دقیقه دوباه سوار بر مینی بوس به راهمان ادامه دادیم در بین راه بچه ها با تعریف کردن خاطرات جالب از سفرهای قبل خنده را بر لبهامان نشاندند.

ساعت 9.10 دقیقه به روستای یکه چاه رسیدیم. بعد از تعویض لباس بچه ها به سمت غار حرکت کردیم. غار یکه چاه در کوههای جنوب شرقی محلات واقع شده، با ماشین تا انتهای جاده که خاکی بود رفتیم بعد از معرفی غار توسط آقای حاج هاشمی وتوضیحات لازم ومعرفی بچه ها به سمت غار حرکت کردیم، ساعت 11 در ورودی غار بودیم لازم به ذکر است غار دارای دو دهنه بود که ما از دهانه اصلی وارد شدیم. از خصوصیات غار این بود که سنگی آهکی بود، دارای تالار و راهروهای زیبا بود. به گفته آقای حاجی هاشمی هنوز غار فعال بود.غار یکه چاه دارای دو ورودی بوده اصلی وفرعی که ما از ورودی اصلی وارد غار شدیم.پس از ورود به یک تالار بزرگ رسیده که بسیار زیبا بوده و دارای استلاکمیت واستاکتیت های زیادی میباشد.برای رسیدن به تالاربعدی می بایست از راهرو باریک عبور کرد.تالار دوم دارای استلاکتیت های پرده ای وسوزنی بسیار زیبا میباشد.برای رسیدن به انتهای غار میبایست ازیک راهرو بسیار باریک عبور کرد جالبترین قسمت غار تندیس نیایش بود که بر اثر فعالیت استلاکتید واستلاکمیتها به وجود آمده بود.پس از رسیدن به انتهای غار وکمی استراحت به یاد کوهنورد از دست رفته لیلا اسفندیاری یک دقیقه خاموشی داشتیم بعد ازآن راه برگشت را پیش گرفتیم وتونستیم عکاسی کنیم حدود ساعت 3 بودکه به بیرون غار رسیدیم وبه سمت روستای یکه چاه برگشتیم ودر مسجد آنجا ناهار رو خوردیم(3.30). اطلاعاتی که از روستا به دست آوردیم به این شرح بود: جمعیت روستا 28 خانوار،نزدیک به 100 نفر. شغلشان کشاورزی بوده که به علت کمبود آب به دامداری مشغول بودند. نکته قابل توجه این بود که اهالی روستا اهل تسنن واز فرقه اسماعیلی بودند.

پس از صرف ناهار ساعت 4.30 به سمت آتشکده آتشکوه نیمورحرکت کردیم. آتشکده آتشکوه نیمور محلات در 12 کیلومتری غرب دلیجان در استان مرکزی قرار دارد.این آتشکده در 5 کیلومتری جاده نیمور و نزدیکی روستای آتشکوه نیمور قرار دارد و مورخان بنای این آتشکده را متعلق به دوره ساسانیان دانسته اند.

ساعت 5.20 دقیقه به روستای آتشکوه رسیدیم واز بنای به جامانده که چهارستون سنگی بود دیدن کردیم. ساعت 6 سوار ماشین شدیم به سمت اصفهان حرکت کردیم ساعت 8 به اصفهان رسیدیم واز دوستان جدا شدیم.

به امید باهم بودن دوباره

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۱/۰۳

تالاب بند علی خان

در ماههاي فصول گرم سال به دليل كمبود بارش و بالا بودن ميزان تبخير به صورت باتلاق و و گنداب در آمده و حتي گاهي كاملاً خشك مي شود  بر اساس تقسيم بندي هاي مختلف اقليم تالاب خشك و خشك سرد است .متوسط بارندگي در تالاب 100ميليمتر است كه اين مقدار نسبت به سالهي مختلف از 50 تا 300ميلي نتر متغير بوده و بيشتر نزولات آسماني ازآْبان تا ارديبهشت ماه صورت مي گيرد حداقل دماي آن 5- درجه و حداكثر آن 44 درجه سانتيگراد است ولي زمستان آن به نسبتاً معتدل است .

خاك تالاب از نوع خاك شور و باتلاقي است اين تالاب در دشت سياه پرده واقع است اين دشت در منتها اليه غربي منطقه حفاظت شده كوير قرار دارد تالاب بند علي خان دشت سياه پرده را از دشت مباركه جدا مي كند .

تالاب بند علي خان به عنوان يك تالاب فصلي آب شيرين براي حفظت از پرندگان بومي و مهاجر اهميت دارد . اين تالاب مكاني براي ن.شيدن آب منبع تغذيه پناهگاه و زيستگاه جوجه آوري پرندگان بومي . مهاجر بوده و از طرفي ديگر به عنوان استراحتگاه موقت پرندگان محاجر عبور يبه شمار مي رود و بدون آن حيات اين پرندگان به مخاطره مي افتد.

ادامه ...
نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

مکان های تاریخی

 

پل ورزنه

در بررسي همه جانبه راههاي شهر ورزنه و شناسايي عوامل متشكله و ساخت و ساز عناصر معماري و ساختماني آنها گامي شايان توجه در باز شناسي آورد هاي مردم سخت كوش ورزنه است. يكي از آثار تلاش اين مردم پل تاريخي موسوم به پل ورزنه است. اين پل يادآوردي است از يافته هاي فني و معماري آنان در عمران منطقه و ايجاد ارتباط بين حال و گذشته.

ارگ قورتان

روستاي قورتان در سمت شمالي رودخانه واقع است و از همان ابتدا ي ورود به آن عظمت ديوارهاي قلعه اش چشمگير است. قلعه در شيب ساحل رود بنا شده است و همچنان سالم و پا بر جا مانده و استحكامش به چشم مي زند. تنها در سمت جنوبي قلعه يعني در سمت رودخانه است كه ديوارش فروريخته و علتش بي ترديد طغيانهاي زاينده رود بوده است.

 

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

روستاهای گردشگری ایران

1) استان اصفهان

* محمدآباد جرقویه (بادگیر، مسجد جامع، قلعه قدیمی و بافت جالب قدیمی شهر و...)

[۱] ۱) استان کردستان

* روستاهای صلوات آباد، اورامان تخت، پالنگان، خسرو آباد، گروس، نگل، اوینگ، نوره

۲) استان قم

* روستاهای گیو، دره قاهان، وشنوه

۳) استان کرمانشاه

از طرف سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور ۱۴ روستای کرمانشاه به عنوان روستاهای هدف گردشگری معرفی شده‌اند (برای اطلاعات بیشتر به سایت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه [۲] بخش گردشگری دیدنیهای استان مراجعه شود)شامل:

* روستاهای شالان، خانقاه، شمشیر، پیران، چرمله علیا، کندوله، سرخه دیزه، گلین، سراب هرسم، هریر، نژیورانو فش.

۴) استان قزوین

* روستاهای اوان، جرندق، فارسجین، حصار، محمدآباد، هجیب، رودک، شکرناب، زرجه بستان، زرشک، موشقین، سیاه پوش، میلِک

۵) استان فارس

* روستاهای قلات، مارگون، دشتک، جیزرزار، پاقلعه، تنگ براق، بندامیر، سر مشهد

۶) استان سیستان و بلوچستان

* روستاهای سه کوهه، لادیز، تمین، آبادان، ناهوک، کجور، بریس

۷) استان آذربایجان غربی

* روستاهای سوله دو کل، سهولان، احمدآباد تکاب، شلماش، حسنلو

۸) استان کهگیلویه و بویراحمد

* روستاهای مختار، دلی بهرام بیگی، کریک، چشمه بلقیس چرام، دیشموک، مارین

(توضیحات در مورد روستای زیبای مارین : مارين روستايي زيبا در 36 کيلومتري شمال شهر گچساران در استان کهگيلويه و بويراحمد است. روستاي مارين با داشتن آب وهواي مساعد و مناظر ديدني مکان مناسبي براي گردشگران و مسافران در تابستان و فصل گرما است. شرايط آب و هوايي، نوع معماري و بافت تاريخي و زيباي اين روستا باعث شده تا مردم و گردشگران از آن بعنوان ماسوله دوم در جنوب ياد کنند.جوشش چشمه هاي مارين از دل زمين که خواص معدني نيز دارند همچنين وجود باغستانهاي زيبا ‌و انبوه گردشگاهي بکر در کنار روستاي مارين بوجود آورده است. وجود بقعه متبرکه امامزاده بي‌ بي‌ حميده خاتون(س) از نوادگان امام موسي کاظم(ع) در کنار اين روستا بر جذابيت اين منطقه افزوده و ميهمانان در بدو ورود به روستاي مارين به زيارت آستان مقدس اين بقعه ‌متبرکه مي‌ روند. marin.parsiblog.com)

۹) استان لرستان

* روستاهای بیشه، ونایی، درب گنبد، ولی عصر، کمندان، حشمت آباد، دره تنگ علیا، شول آباد، دیماندول، میربک شمالی

۱۰) استان بوشهر

* بندر طاهری(سیراف)، نایبند، رود فاریاب

۱۱) استان سمنان

* روستاهای شهر مجن، قلعه نو خرقان، فرو مد، دیباج، رامه و قالیباف، ملاده، ده صوفیان

۱۲) استان همدان

* روستاهای سیمین ابرو، ورکانه، خاکو، حبشی، علیصدر

۱۳) استان اردبیل

* روستاهای ماجولان، کزج، برندق، انار، برزند

۱۴) استان خراسان شمالی

* روستاهای رویین، اسفیدان، درکش

۱۵) استان خراسان جنوبی

* روستاهای ماخونیک، چنشت، خراشاد، کوچ، باغستان علیا، بیدسکان، مهوید، خرو، مصعبی

۱۶) استان خراسان رضوی

* روستاهای عمرانی(عزیز آباد)، اخلمد، ابرده سفلی، مزینان، باغستان، بار، دیزبادعلیا، بزد، بزنگان

۱۷) استان زنجان

* روستاهای خوین، روستای قروه، شاه‌نشین (ده بهار)، منطقه حفاظت شده انگوران و کلیسای تک‌آغاج، گلابر (قلابر)

۱۸) استان گیلان

* روستاهای سراوان، چاف، امیر کلایه، بالارود، قلعه رودخان، آق اولر و مریان، امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحاق، امامزاده هاشم، سفیدآب

۱۹) استان مرکزی

* روستاهای انجدان، هزاوه، وفس، جاسب، کاروانسرا

۲۰) استان مازندران

* روستاهای جواهر ده، جنب رودبار، دو هزار برسه، سه هزار درجان، کلاردشت، کردیچال، کلمه، کجور، میخساز، لاویج رییس کلا، کرچی، جوربند,شهرقدیمی آلاشت (زادگاه رضاخان), آبشار دراسله وروستای ارات بن

۲۱) استان یزد

* روستاهای باجگان، قطروم، شادکام، ده بالا، طرزجان، اسلامیه، توران پشت، سانیچ، کرخنگان، سر یزد، منشاد

۲۲) استان کرمان

* روستاهای سیرچ، کوهپایه، بیدخوان، دلفارد، خبر، طرز، هنزا، لاله زار

۲۳) استان هرمزگان

* روستای خربس، لافت، روستای باستانی سیبه، گنبد سرخ، ایسین، روئیدر.

۲۴) استان تهران

* روستاهای جلیزجند، شهرستانک،برگ جهان، گچسر، دیزین، دریاچه تار، کرکبود، گیلیرد، هیو، قلعه عظیم آباد، حاجی آباد عربها، رودافشان، ازبکی

۲۵) استان چهار محال و بختیاری

* روستاهای چشمه، یاسه چا، هوره، امام قیس، شیخ علیخان

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این گزارش به معرفی مشروح روستاهای استان‌های کشور به شرح ذیل پرداخته‌است:

الف) روستاهای هدف گردشگری در استان کرمان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سیرچ، شهرستان کرمان، بخش شهداد، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و آب و هوای مناسب

۲- روستای کوهپایه، شهرستان کرمان، بخش مرکزی، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و آب و هوای مناسب

۳- روستای بید خوان، شهرستان بردسیر، بخش مرکزی، منطقه خوش آب و هوای کوهستانی با درختان کهنسال

۴- روستای دلفارد، شهرستان جیرفت، بخش مرکزی، دارای دره خوش آب و هوا

۵- روستای خبر، شهرستان بافت، بخش مرکزی، دارای طبیعت زیبای کوهستانی و منطقه حفاظت شده حیات وحش و زیارتگاه شاه ولایت

۶- روستای طرز، شهرستان راور، بخش مرکزی، دارای آب و هوای مناسب در حاشیه کویر و سروهای بسیار قدیمی

۷- روستای هنزا، شهرستان بافت، بخش رابر، دارای دره کوهستانی و درختان کهنسال گردو

۸- روستای لاله زار، شهرستان بردسیر، بخش مرکزی، دارای منطقه گردشگری خوش آب و هوا

ب) روستاهای هدف گردشگری در استان فارس و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای قلات، شهرستان شیراز بخش مرکزی، دارای جاذبه‌های طبیعی – تاریخی

۲- روستای مارگون، شهرستان سپیدان، بخش مرکزی، دارای جاذبه‌های طبیعی

۳- روستای دشتک، شهرستان مرودشت بخش درودزن، دارای جاذبه‌های طبیعی، بافت با ارزش

۴- روستای جیزرزار، شهرستان مرودشت، بخش کامفیروز، دارای جاذبه‌های طبیعی، بافت با ارزش

۵- روستای پا قلعه، شهرستان ممسنی، بخش دشمن زیاری، دارای جاذبه‌های طبیعی - تاریخی

۶- روستای تنگ براق، شهرستان اقلید، بخش سده، دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی

۷- روستای بندر امیر، شهرستان مرودشت، بخش مرکزی، دارای جاذبه‌های طبیعی – تاریخی بندر امیر

۸- روستای سرمشهد، شهرستان کازرون، بخش بالاده، دارای جاذبه‌های تاریخی

پ) روستاهای هدف گردشگری در استان لرستان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای بیشه، شهرستان خرم آباد، بخش سپید دشت، دارای آبشار بیشه، رودخانه سزار، بازارچه محلی، کمپ چادری، جنگل

۲- روستای ونایی، شهرستان بروجرد، بخش اشترنیان، دارای رودخانه، باغات میوه، سرچشمه، جنگل، کوهستان و غار

۳- روستای درب گنبد، شهرستان کوهدشت، دارای مقبرة امامزاده شاه محمد (ع)، بازارچه محلی، رودخانه

۳- روستای ولی عصر، شهرستان پلدختر، بخش مرکزی، دارای تالاب‌های سه گانه، پارک مصنوعی

۴- روستای کمندان، شهرستان ازنا، بخش مرکزی، دارای رودخانه، باغات میوه، زندگی عشایری

۵- روستای حشمت آباد، شهرستان دورود، بخش مرکزی، همجوار رودخانه، چشمه، جنگل

۶- روستای دره تنگ علیا، شهرستان الشتر، بخش مرکزی، همجوار رودخانه، جنگل، درختان گردو، بیشه

۸- روستای شول آباد، شهرستان الیگودرز، دارای آبشار آب سفید، رودخانه، ایستگاههای پیک نیکی

ت) روستاهای هدف گردشگری در استان قزوین و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای زرآباد، بخش رودبار الموت، دارای بافت سنتی، همجواری با درخت خونبار زرآباد، امامزاده علی اصغر و نزدیکی به دریاچه اوان

۲- روستای آتان، بخش رودبار الموت، دارای معماری خاص روستایی

۲- روستای گازرخان، بخش رودبار الموت، همجوار قلعه الموت و طبیعت زیبا

۳- روستای اندج، بخش رودبار الموت، همجوار با صخره‌های عظیم و دره اندج رود و طبیعت زیبا

۴- روستای گرمارود، بخش رودبار الموت، همجوار با قلعه نویزرشاه، دارای بافت سنتی و آبشار گرمارود

۵- روستای شمس کلایه، بخش رودبار الموت، همجوار با قلعه میمون دژ، دارای بافت سنتی و چنار کهنسال ۱۲ تن

۶- روستای تلاتر، بخش رودبار شهرستان، دارای بافت سنتی، باغهای فندق و امامزاده افضل

۷- روستای سوگا، بخش رودبار شهرستان، دارای طبیعت زیبا

۸- روستای هیر، بخش رودبار شهرستان، دارای طبیعت زیبا

۹- روستای سیردان، بخش طارم سفلی، همجوار مجموعه تاریخی شمیران و درخت چنار هزار ساله

۱۰- روستال کلج، بخش طارم سفلی، دارای باغهای درهم تنیده زیتون

۱۱- روستای زیتک، بخش طارم سفلی، همجوار آبگرم معدنی یله گنبد و غار انگول

۱۲- روستای جرندق، بخش مرکزی تاکستان، همجوار قزقلعه

۱۳- روستای فارسجین، بخش ضیاء آباد، همجوار امامزاده عبدالله

۱۴- روستای حصار، بخش آوج، همجوار برجهای تاریخی خرقان

۱۵- روستای محمد آباد، بویین زهرا، همجوار کاروانسرای شاه عباسی

۱۶- روستای هجیب، بویین زهرا، همجوار کاروانسرای شاه عباسی

۱۷- روستای رودک، بویین زهرا، دارای بافت سنتی و همجوار دریاچه حاجی عرب

۱۸- روستای شکرناب، بخش بشارات، همجوار امامزاده علی و دارای طبیعت زیبا

۱۹- روستای زرجه بستان، بخش بشارات، دارای چشم انداز طبیعی

۲۰- روستای زرشک، بخش مرکزی قزوین، دارای بافت سنتی و چشم انداز طبیعی

۲۱- روستای موشقین، بخش رودبار شهرستان، دارای بافت سنتی و چشم انداز طبیعی

۲۲- روستای سیاه پوش، بخش طارم سفلی، درکنار سد سفیدرود، دارای منطقه‌ای بادخیز با توربینهای بادی، با باغهای پربار زیتون، آب معدنی کسمعین و...

ث) روستاهای هدف گردشگری در استان سیستان و بلوچستان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سه کوهه، بخش شیب آب، همجوار آثار تاریخی سیستان

۲- روستای لادیز، بخش میرجاوه، دارای غار آبی لادیز، همجوار کوه تفتان

۳- روستای تمین، بخش میرجاوه، دارای دریاچه سردریا، همجوار کوه تفتان

۴- روستای آبادان، بخش مرکزی ایرانشهر، همجوار محوطه‌های باستانی، دارای باغهای میوه گرمسیری

۵- روستای ناهوک، بخش جالق سرادان، همجوار محوطه‌های باستانی جالق و مجموعه سنگ نگاره‌های نگاران و دارای باغهای میوه سردسیری

۶- روستای کجور، بخش مرکزی سرباز، دارای کوهستان زیبا و تمساح پوزه کوتاه و باغهای میوه گرمسیری

۷- روستای بریس، بخش دشتیاری چابهار، همجوار ساحل و مرکز تفریحی ماهیگیری

د) روستاهای هدف گردشگری در استان گیلان و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سراوان، شهرستان رشت، بخش سنگر، دارای پارک جنگلی سراوان، کاروانسرای لات

۲- روستای چاف(پایین) شهرستان لنگرود، بخش مرکزی، دارای مجتمع اقامتی تفریحی چاف، تالاب امیر کلایه

۳- روستای امیر کلایه، شهرستان لاهیجان، بخش رودبنه، وجود تالاب امیر کلایه با جاذبه‌های بسیار، نزدیکی به ساحل دریا

۴- روستای بالارود، شهرستان سیاهکل، بخش مرکزی، دارای کاروانسرای تی تی، طبیعت جذاب و بکر (جنگل و رودخانه)

۵- روستای قلعه رودخان، شهرستان فومن، بخش مرکزی، وجود قلعه ۶/۲ هکتاری قلعه رودخان، پارک جنگلی

۶- روستای آق اولو و مریان، شهرستان تالش، دهستان کیش بی بی، دارای طبیعت جذاب، حمام تاریخی، محوطه‌های تاریخی

۷- روستای داماش، شهرستان رودبار، بخش خورگام، دارای طبیعت بکر و ییلاقی، وجود گونه گیاهی نادر سوسن چراغ و محوطه‌های تاریخی

۸- روستای امامزاده ابراهیم و امامزاده اسحق، شهرستان شفت، بخش احمد سرگوراب، وجود زیارتگاه امامزاده ابراهیم، طبیعت ییلاقی، با اقامتگاهها

۹- روستای امامزاده هاشم، شهرستان رشت، بخش سنگر، وجود زیارتگاه از نوادگان حضرت علی(ع)، طبیعت زیبا، رودخانه سفیدرود با مجتمع اقامتی متعلق به اوقاف

۱۰- روستای سفید آب، شهرستان رودسر، بخش رحیم آباد، دارای جاذبه‌های طبیعی، مجتمع اقامتی و تفریحی

ذ) روستاهای هدف گردشگری در استان نهران و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای جلیزجند، شهرستان فیروزکوه، دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی

۲- روستای شهرستانک، شهرستان کرج، دارای آثار تاریخی کاخ – تپه باستانی، قلعه دزدبند، حاشیه دره رودخانه کرج

۳- روستای گچسر، شهرستان کرج، وجود هتل گچسر و قدمگاه آقا سید علاء الدین در نزدیک روستا

۴- روستای دیزین، دارای منطقه کوهستانی، همجوار حاشیه رودخانه، وجود پیست اسکی

۵- روستای دریاچه تار، شهرستان دماوند، دارای جاذبه‌های طبیعی

۶- روستای کر کبود، شهرستان طالقان، همجوار با امامزاده زید و ابراهیم و دارای حمام تاریخی، آبشار کر، مقبره ملانعیما ۷رکبودی

۷- روستای گیلیرد، شهرستان طالقان، همجوار خانه آیت الله طالقانی، دارای حمام عمومی و همجوارحاشیه رودخانه

۸- روستای هیو، شهرستان ساوجبلاغ، دارای آسیاب آبی حضرت عباس و آسیاب آبی حاج رحیم، وجود تپه باستانی گردان و تپه‌های طبیعی دو برادر، تپه باستانی حاج بیان، غارهای هیو

۹- روستای قلعه عظیم آباد، شهرستان ری، وجود قلعه

۱۰- روستای حاجی آباد عربها، شهرستان ورامین دارای بافت صفویه به بعد، همجوار قلعه حاجی آباد

۱۱- روستای رودافشان، شهرستان کرج، وجود غار رودافشان

۱۲- روستای ازبکی، شهرستان ساوجبلاغ، همجوار یان تپه، جیران تپه، مارال تپه، گرموش تپه و تپه ازبکی

ج) روستاهای هدف گردشگری در استان آذربایجان غربی و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای سوله دوکل، بخش سیلوانا، دارای آبشار و طبیعت بکر

۲- روستای سهولان، بخش مرکزی مهاباد، دارای غار آبی تاریخی

۳- روستای احمد آباد تکاب، بخش تخت سلیمان، همجوار کوه زندان، آب گرم احمد آباد و محوطه تخت سلیمان(چهارمین اثر ثبت شده جهانی)

۴- روستای شلماش، بخش مرکزی سردشت، دارای آبشار شلماش و چشم اندازهای زیبا

۵- روستای حسنلو، بخش محمدیار نقده، همجوار تپه باستانی و سد مخزنی حسنلو

ح) روستاهای هدف گردشگری در استان کرمانشاه و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای شالان، بخش کرند، دارای جاذبه‌های طبیعی

۲- روستای خانقاه، بخش مرکزی پاوه، دارای جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی

۳- روستای شمشیر، بخش مرکزی پاوه، دارای جاذبه‌های معماری و بافت تاریخی

۴- روستای پیران، بخش مرکزی سرپل ذهاب، دارای جاذبه‌های طبیعی

۵- روستای چرمله علیا، بخش مرکزی سنقر، همجوار منطقه زیست محیطی بدر و پریشان

۶- روستای سمنگان علیا، بخش مرکزی صحنه، دارای طبیعت زیبا

۷- روستای کلانتر، بخش مرکزی قصر شیرین، دارای جاذبه‌های گردشگری و طبیعی.

ح) روستاهای هدف گردشگری در استان تهران و جاذبه‌های آنان عبارت است از:

۱- روستای برگ جهان، دارای جاذبه‌های ، طبیعی طبیعت زیبا

منبع
.

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

تقسیم بندی کویرها و بیابانهای ایران

کویرها و بیابانهای ایران در سایت کویره و بیابانهای ایران به 5 قسمت تقسیم شده اند. هر بخش شامل اطلاعات دقیقی از نقاط مختلف کویری و بیابانی ایران می باشد که مورد تفکیک قرار گرفته اند. در ذیل به اختصار به این مناطق اشاره می شود :

کویر مرکزی از شمال به سلسله جبال البرز شرقی و کوه های بینالود از شرق به شهر عشق آباد و ازبک کوه  , از غرب به کویر کوچک و از جنوب به کویر لوت و کویرهای اطراف یزد و خور  محدود می شود .

کویر کوچک (کویر مسیله ) از شمال به کوههای البرز شرقی و مرکزی , از جنوب به کویر ریگ جن  , از غرب به کوههای مرکزی ایران و سلسله جبال کرکس و از غرب به کویر بزرگ محدود می شود . این کویر در بر گیرنده کویرهای مرنجاب , بند ریگ , دره نخجیر , کویر سمنان و دریاچه نمک آران , حوض سلطان و کوههایی همچون سیاه کوه , سفیدآب , کوه طلحه , کوه دم و کوه یخاب می باشد .

کویر ریگ جن حد فاصل کویر کوچک و کویرهای طبس و یزد می باشد . این کویر به علت دارا بودن مناطق وسیع باتلاقی , تپه های شنی بلند و ریگزارهای وسیع جزو صعب العبور ترین مناطق جهان می باشد که تا کنون عده محدودی از آن عبور کرده اند . کوه ملا هادی در این کویر قرار دارد .

مناطق کویری طبس و یزد جزو دیگر مناطق کویری ایران می باشند که حد فاصلی بین کویر لوت و کویر بزرگ محسوب می شوند .باتلاق گاوخونی در این منطقه واقع شده است .

کویر لوت یکی از صعب العبورترین نقاط جهان است . در قسمتهایی از این کویر هیچ موجود زنده ای حتی باکتری هم وجود ندارد . بنا بر گفتهبعضی از کارشناسان (دکتر پرویز کردوانی) گرمترین نقطه کره زمین در این منطقه قرار دارد . شهر کلوت ها در حاشیه غربی این کویر قرار گرفته است . این شهر خیالی حاصل فرسایش شدید زمین در اثر وزش باد می باشد که از دور شباهت زیادی به یک شهر بزرگ دارد .

منبع

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۲۶

تقسيم بندي جنگلهاي ايران براساس مناطق جغرافيايي

جنگلهاي شمال(هيركاني و ارسباران):    حدودا 80 گونه درختي و 50 گونه درختچه اي داره، پس فلور گياهيش غنيست.بصورت يك نوار باريك و بلند 800 در 20 الي 70 كيلومتري روي دامنه شمالي كوه البرز، از آستارا تا گليداغي كشيده شده.گسترش عموديش هم از سطح دريا شروع ميشه تا ارتفاع ماكزيمم 2800 متر .شمال ايران اقليم نيمه مديترانه اي داره يعني آب و هواش همونطور كه ميدونيم مرطوب و معتدله.پس بارندگيش هم بايد خوب باشه (متوسط سالي هزار ميليمتر؛ حداكثر2000 و حداقل600) منتها هرچي از سمت غرب به شرق ميريم بارندگي كمتر ميشه.ميدونيم كه بارندگي شمال در تمام طول سال منظم نيست.بهار و پاييز بيشتر بارندگي ميشه و تابستون كمتر.قسمت غرب جنگلهاي شمال يك ماه درسال خشكي دارن.قسمت مركز دوماه و شرق سه ماه.بيشترم قسمتهاي قشلاقي و جلگه اي فصل خشك دارن خيلي جاهاي شمال هستن كه اصلا فصل خشك ندارن(جاهاييكه ارتفاع 1000 متر و بالاتر دارن).با افزايش ارتفاع از سطح دريا، بارندگي ابتدا زياد ميشه و دوباره از يه ارتفاعي ببعد كم ميشه.ميتوني متوسط درجه حرارت جنگلهاي شمال رو پيش بيني كني؟ بين15 تا 18 درجه سانتيگراده حداكثر بين 28 تا 35 و حداقل 1 تا 4- هست.حالا من نميدونم چرا ميگن شمال برف نمياد! ولي زمستونا توي راشستان ها برف تا بيشتر از يه متر هم ميرسه.خاك جنگلهاي شمال تحول يافته س و تيپش هم يا راندزين يا قهوه اي جنگلي(آهكي/اتروف/هيدرومورف) و ارتفاعات بالاتر رانكر و جلگه ها هيدرومورف و آبرفتي هست.سنگ مادر اكثرا آهكي ژوراسيك و كرتاسه س بخاطر همينم ما توي طرح جنگلداري همه رو بدون آزمايش رو هوا نوشتيم آهكي! ايشالا كه شانس بياريم چون بعضي جاهاش ماسه و لوميه! ميدونستي جنگلهاي شمال شبيه جنگلهاي پهن برگ مخلوط اروپاي مركزي، شمال تركيه و قفقازه؟ تازه از نظر تعداد و تنوع غني تر هم هست. جنگلهاي شمال بطور طبيعي پيسه آ و كاج و لاريكس نداره.و بطور كلي سوزني برگ صنعتي نداره، علتش اينه كه در دوران سوم زمين شناسي يخچالها به اين منطقه وارد نشده ن.سرخدار و زربين رو بطور پراكنده در قسمتهاي مديترانه اي داره.در ارتفاعات و مراتع ييلاقي پيرو و ماي مرز هم ديده ميشه.همينطور نوش(سرو تبريزي و سرو خمره اي) در علي آباد گرگان، در شرق ارس هم داريم كه جزو جنگلهاي شمال محسوب نميشه.در اوايل دوران چهارم زمين شناسي هوا سردتر و بارندگي بيشتر شده و نتيجه ش گونه هاي كنوني شمال مثل راش هست.شمال يه سري جامعه بلوط - شمشاد داره كه چون در مناطق جلگه اي واقع شده ن و چوب خيلي خوبي دارن مورد بهره برداري شديد قرار گرفته ن و اكثرا تبديل شده ن به مزرعه يا باغ چاي و مركبات يا جاشون ويلا ساختن.يه سري هم جامعه بلوط - ممرزستان داره كه اكثرا روي شيبهاي جنوبي و آفتابگير قرار اينا هم مورد توجه چوپانها و جنگل نشينان قرار گرفتن و بهره برداري ميشن و هرچي گاوسرا و گوسفندسراس در دل اونها ساختن.در ضمن چوب بلوط به يه دردهايي ميخوره كه باعث شده اين دوتا جامعه بيشتر از راشستانها تخريب بشن.در دهه 20تا40 چوب بلوط رو بعنوان تخته بشكه صادر ميكردن يا براي تراورس راه اهن يا تخته لت مصرف ميشد.جامعه هاي لورستان و اوريستان هم در ارتفاعات بالا براي تامين چوب مورد نياز روستاييان ييلاق تخريب ميشن.حالا با اين همه تخريب بايد چيكار كرد؟ اولا بايد بهره برداري رو اصولي كرد كه تجديد حيات طبيعي بشه.ثانيا بايد جنگلهاي خراب رو درست كرد.با تجديد حيات طبيعي و مصنوعي(بذركاري و نهالكاري با گونه هاي بومي افرا،بلوط،توسكا...)  جنگلهاي ارسباران كه در شمال غربي ايران(شمال شرقي استان اذربايجان شرقي بين گيلان تا مرز آذربايجان) واقعند نيزجزو جنگلهاي شمال محسوب ميشوند. جنگلهايي هستن كوهستاني اما پهن برگ و مخلوط.يه چيزي بين حالت نم پسند جنگلهاي شمال و نيمه خشكي پسند استپ ها وجنگلهاي زاگرس. تخريب اونها بيش از جنگلهاي البرز هست.نمونه درختاش كرب/داغداغان/زبان گنجشك/اوري/سماق...هستن.

جنگلهاي زاگرس:    ميدونيم كه كوههاي زاگرس از شمالغرب تا جنوب غربي ايران كشيده شده ن.اين كوهها ابرهاي باران زا رو از درياي مديترانه جذب ميكنن و شرايط وجود جنگل رو پديد ميارن.اين جنگلها از پيرانشهرآذربايجان غربي شروع ميشه تا استان فارس.بيش از1000 در 50 الي 100كيلومتر هست اما بصورت منقطع.فقط در قسمت كوه بختياري پيوسته ميشه.مساحتش قديم بالاي 10 مليون هكتار بوده.بعد هي ازش بهره برداري كردن خرابش كردن تا الان نصف شده كه اونم بيشترش بلوط ايرانيه و باز يه سري بلوط ديگه.بين 400 تا600 ميليمتر بارش داره بيشتر در بهار و پاييز.ماكزيمم بارش رو ارتفاعات زردكوه و تونل كوهرنگ داره( تا سالي 1000ميليمتر).حرارت 12تا 18 درجه س و ارتفاعاتش زمستانها برف مياد.شمال زاگرس يخبندان هم داره.پس اقليمش ميشه مديترانه اي كه زمستانهاش سرد و تابستونهاش خشكه و اين خشكي ممكنه تا 4ماه هم برسه.خاكش در اثر فرسايش از بين رفته خيلي جاها سنگ مادر ديده ميشه.تيپ خاك راندزين،قهوه اي جنگلي، و ليتوسل با سنگ مادر آهكي كرتاسه.گونه هاشم خوشمزه ن! بادام/آلبالو/انجير/گردو/انار/توت/زيتون/ و مهمتر از همه انواع بلوط... جنوب و جنوب شرقي زاگرس از انواع بلوط فقط بلوط ايراني رو داره اما كردستان تعداد و تنوع بلوطش بيشتره.بطور كلي از پايين به بالا در جنگلهاي زاگرس 4 جامعه جنگلي قابل تفكيكه : 3200 متر جامعه ارس/ 1300 متر جامعه بلوط ايراني/ جامعه بادام بنه/ جامعه بادام(بخورك).....جنگلهاي زاگرس بخاطر قطع بي رويه و چراي دام شاخه زاد شده ن.و فقط قسمتهايي از كردستان و ياسوج بلوط دانه زاد دارن.جنگل تنك با تاج پوشش زير0/5 و حجم سرپاي 30 تا 50 مترمكعب.ميزان رويش حداكثر يك مترمكعب در هكتار درسال هست.درختها بخاطر قطع سرشاخه هاي شكل طبيعيشونو از دست داده ن و كوتاه و قطور با فاصله زياد از هم شده ن.بخاطر صدمه قدرت بذردهي ندارن اگرهم بذر بدن فاقد قوه ناميه س. اگر هم بذر سالم باشه يا حيوانات مثل گراز و موش يا حشرات اونو از بين ميبرن يا ميخورن بقيه بذرهاي سالم رو هم روستاييها جمع ميكنن.آخر اگر بذري باقي موند و سبز شد موقع چرا ميخورنش! پس تجديد حيات طبيعي عملا غيرممكنه.خب پس چيكار كنيم؟ دوتا راه هست. اگه جايي هنوز ميشه تجديد حيات طبيعي داشته باشيم بايد محصورش كنيم و عمليات پرورشي توش انجام بديم مثل تنك كردن و تقويت پايه هاي مادري و كلا شرايط رو براي تجديد حيات طبيعي آماده كنيم.و همزمان جنگلكاري هم بكنيم بصورت واكاري.اما اگه جايي ديگه تجديد حيات طبيعي امكان نداره با گونه هاي بومي جنگلكاريش كنيم.اگرم خواستيم گونه خارجي وارد كنيم حواسمون به سرماي زمستون و خشكي تابستون و سنگ مادر آهكي باشه.

جنگلهاي ايران و توراني (فلات مركزي):    خود اين جنگلها به دو دسته جنگلهاي بياباني و جنگلهاي كوهستاني فلات مركزي تقسيم ميشن.

يه سري منطقه خشك و نيمه خشك گرم و كم باران با خاك شورن كه اصولا غير جنگلي محسوب ميشن.اما چون خيلي وسيع(3مليون هكتار) و ناهموارن تنوع اقليمي شون  زياده و رويشهاي مختلف استپي و استپي كوهستاني و بياباني رو پديد آوردن.چون آب زير قشري در خاك وجود داره و گونه ها به گرما و خشكي و شوري مقاوم هستن، درخت و درختچه و بوته بوجود اومدن كه از لحاظ جنگل شناسي اينا واقعا جنگل نيستن ولي چون از آب و خاك و حيات وحش محافظت ميكنن اسمشونو گذاشتن جنگل.

جنگلهاي بياباني شامل مناطق كويري و نيمه كويري و استپي فلات كه در دشت هستن ميشه.اغلب درختچه و بوته داره.مثل تاغ و گز و اسكنبيل و قچ.مخلوط تاغ و گز هم جامعه تاغز رو اونجا بوجود ميارن.جاهاييكه آب يا رود زير قشري داره تراكم اين جوامع بيشتره.پوشش گياهي حاشيه كوير نمك و لوت رو كه خراب ميكنن باعث طوفان شن و تخريب روستاها و مزارع ميشه.گونه هاي اين منطقه اسماشون از همه بامزه تره! كلاه مير حسن/ ريش بز/ كاروان كش / شوره/ اسكنبيل/...

جنگلهاي كوهستاني فلات مركزي:    از 1500 متر به بالا شرايطش از بياباني بهتره.بارش بيشتر.حرارت كمتر.برف هم داره كه وقتي آب ميشه خاك رو مرطوب ميكنه.بخاطر اين شرايط بخصوص در شيب جنوبي البرز، كوهستانهاي آذربايجان، خراسان و كرمان و ...درخت و درختچه داريم. البته تنك.از ارتفاع 1300 متر تا1800 جامعه پسته و بادام داريم.و از 1700 تا 2500 جامعه ارس يا سرو كوهي داريم.نمونه گونه هاي اين منطقه شيرخشت/بادام/ بادام كوهي/زرشك/ارس/سيب/...هستن.پسته معمولي فقط در شمال شرقي خراسان نزديك مرز ايران و افغانستان(خواجه كلات) داريم.بنه و خنجوك رو اما در بيشتر قسمتها داريم.اون پسته اي كه بصورت آجيل ميخوريم حاصل پيوند پسته خوراكي با خنجوك يا پسته وحشيه كه در باغهاي كرمان و رفسنجان و كرمان كاشته ميشه.پسته ميتونه بخوبي سرما و خشكي رو تحمل كنه.در كوههاي مكران ارس گونه غالب و تنها سوزني برگ بومي ايرانه كه اينجا ظاهر ميشه.يكي از رويشگاههاي جالب ارس دره گوه گنو نزديك بندر عباسه كه با زيتون ظاهر ميشه.دامنه جنوبي البرز و كوههاي شمال آذربايجان تا دامنه آرارات تا تركيه بجز ارس گونه هاي ديگه سرو كوهي رو هم داره.(گونه هاي سرو كوهي : ارس/چتنه/سرو كوهي/اردوج/پيرو/ماي مرز/لمبير) همراه با سرو كوهي زرشك و شيرخشت و زالزالك و...هم داريم.اين جنگلها براي چراي تابستانه ييلاق خوبن بخاطر همين تخريب شدن.

جنگلهاي ساحل خليج فارس و درياي عمان:    بطور پراكنده گاهي متراكم گاهي تنك در خوزستان و بوشهر و هرمزگان و جنوب سيستان بلوچستان جزاير تنگه هرمز و خليج فارس قرار گرفته .اقليم نيمه استوايي داره.يعني خشك و گرمسيريه يخبندان هم نداره. خاكش شور و آهكيه.خرما هم كه خوراك اين جنگلاس!ديگه كناروشيشم و كهورك و جغجغه وكرت هم داره.اطراف سيرجان و بم زيتون هم داره.تازه اينجا مانگرو هم داريم.بين بندر لنگه و بندر عباس، قشم و چاه بهار و ميناب.حفظ مانگروها از نظر صنعتي واكولوژيك و حفظ تالابهاي ساحلي  مهمه.

منبع

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

۸۸/۱۰/۱۹

شهرها و روستاها

 

نحوه شکل گیری روستاها

سکونت گاههای انسانی، تحت شرایط خاص محیطی و جغرافیايی و به اقتضای عوامل مؤثر در شکل گیری آنها، بوجود آمده اند. در آغاز تاریخ، بطور کلی درکنار رودخانه ها و دریاچه های بزرگ و يا هر جا که آب و خاک مناسب وجود داشته، مراكز سكونت انساني شكل گرفته است. اما در ایران، پس از انتقال مراکز عمده سکونتی به قسمتهای مرکزی فلات ایران در طول هزاره اول پیش از میلاد، مسئله تامین آب مورد نیاز آشامیدنی و نیز آبیاری به شکل تازه ای مطرح شد و در این میان، استخراج آبهای پنهانی و زيرزميني ، اهمیت خاصی يافت.

بعضی از روستاهای گردشگری ایران

استان اصفهان

استان چهار محال و بختیاری

استان گلستان

نوشته شده توسط مدیر سایت در |  لینک ثابت   • 

تماس با ما

کد تماس با ما

در ديگر سايتها

" پيوندها"


Powered By
BLOGFA.COM